I-ting

I-ťing se od pradávna používal k zachycování přítomného okamžiku a k prorokování budoucnosti. Dovolte , abych citovala význam věštění za pomocí i-ťingu z knihy proměn R.L. Winga:

Používá -li tazatel I-ťingu mince, třese mincemi, používá vibrací vlastního těla i svých vlastních mentálních a duchovních vibrací. Takže potřese-li mincemi a vyloží je správně z leva doprava, je doveden ke správné odpovědi.
I-ťing lze používat jako skutečnou praktiku věšteb, ze které získáte odpověď na každou položenou otázku.

Čínský I-ťing je dost možná nejstarší knihou na zemi vůbec. Na počátku neexistoval morální ani sociální řád. Lidé znali pouze své příbuzné, nejčastěji pouze otce a matku a dokázali nanejvýš rozeznat své lidské potřeby, jako pocity hladu a chladu. Fu-si, zakladatel trigramů, byl ale zvídavý a neustále sledoval obrazce na nebesích, přílivy a odlivy, rostliny, zvířata, celý přírodní koloběh. Zjistil, jak se mění chování zvířat na základě změny přírody a také voda měla velký vliv na nejen zvěř, ale i rostliny. Sledoval tyto úkazy a odpozoroval jejich vlivy i na člověka. Fu-si rozpoznal rozdíly mezi mužem a ženou, vytvořil pět proměnných stádií člověka položil zákony lidstva.

Podle I-ťingu se v dnešní moderní době řídí čím dál více kultur i lidí. Jeho hloubka a moudrost je naprosto přesná a využívána nejen při obchodování, ale i v politice, v různých společenských postaveních, vladaření, ale i osobních proměnách.

I-ťing založil král Wen , zakladatel dynastie Čou v letech 1150-249 př.n.l. a doplnil ho o 64 hexagramů , které byly v té době využívány především pro rybaření a lov zvěře. Wen ale velkolepě doplnil tento existující tzv. lovecký almanach o zmiňované hexagramy a tím obohatil objasnění souvislosti přírodních živlů na politiku, obchod i mezilidské vztahy.

Kniha proměn, jak se I-ťingu říká je nejváženější literaturou čínské filozofie. Nejvýznamnější z knihy proměn je série hexagramů, kterou věnoval a vytvořil Konfucius pod názvem Deset křídel. Konfucius měl za to, že je mnohem důležitější vyobrazovat činy, nežli plané řečnění.

NIC NETRVÁ NA CELÉM SVĚTĚ VĚČNĚ,
VŠECHNO JE V PROUDU A KAŽDÝ JEV JEST PODROBEN ZMĚNĚ.
(Ovidius)

Základní atributy používány v I-ťingu jsou:

ĆCHIEN

nebe, pevnost, tvořivost, síla, moc

KCHAN

voda, záhadná, hluboká, smysluplná, nebezpečná, složitá

TUEJ

jezero, radost, otevřenost, potěšení spokojenost nestřídmost

KEN

hora, zastavení, meditující, pokojná, nehybná, odpočívající

LI

oheň, osvětlující, jasnost, inteligence, spolehnutí, ulpění

KCHUN

země, poddajná, přijímající, citlivá, oddaná, poslušná

SUN

vítr, jemné vnikání, drobné snahy, pronikavost, ústupnost

Jin a jang jsou další zobrazením duality negativního a pozitivního , která prostupuje od protonů, elektronů v atomu až po vědomí a nevědomí lidské psychiky. Tato dualita je nejhlubším základem čínského myšlení a moderního myšlení vědeckého.

Jin a jang se vyznačují následujícími atributy:

JIN

Záporné
Pasivní
Ženské
Přijímající
Temné
NOČNÍ
Chladné
Měkké
Zimní
Stinné
Vlhké

JANG

kladné
aktivní
mužské
tvořivé
světlé
denní
horké
tvrdé
letní
slunečné
suché

K výkladu I-ťingu využívám hexagramové I-ťingové karty, ale také mince. Toto prorokování lze využívat i k denním výkladům a prognózám předpokládané charakteristiky právě započatého dne. Na co se dnes připravit? V čem být obezřetný? Na co se můžu dnes těšit? V jakém duchu se ponese dnešní den? To vše se dozvíte při odhalování moudrosti I-ťingu.

Mnohem více o I-ťingu se můžete dozvědět v mých internetových On-line kurzech, nebo při osobním setkání.